Що таке автомобільний генератор і як він працює?
Коли йдеться про живлення магнітоли, фар, підігрів сидінь і багатьох інших електрокомпонентів у вашому автомобілі, можна подумати, що все це робить акумуляторна батарея. І це вірно, але лише частково. Насправді, все це робить автомобільний генератор.
Що таке автомобільний генератор?
Під капотом генератор виглядає як невеликий циліндр і зазвичай він кріпиться до двигуна. Автомобільний генератор разом з акумулятором і регулятором напруги є однією з трьох основних частин системи електричної зарядки автомобіля. Функція генератора полягає в подачі електрики, яка накопичується в батареї автомобіля. Генератор приймає механічну енергію від приводного ременя, з’єднаного зі шківом колінчастого вала двигуна, і потім перетворює цю механічну енергію в електрику.
Шків
Компоненти генератора
На зовнішній стороні генератора знаходиться шків, що приводиться в рух приводним ременем. Шків колінчастого вала двигуна приводить у рух ремінь, який обертає шків генератора, забезпечуючи механічну енергію, яку він перетворює на електричну.
Шків з обгінною муфтою
Широко поширена конструкція шківа з муфтою вільного ходу, також відомою як обгонна муфта. Вона призначена для запобігання передачі крутного моменту на ведучий вал, коли швидкість обертання веденого вала стає занадто високою.
Ротор
Ротор – це циліндрична частина, прикріплена до металевого валу, який обертається приводним ременем генератора. Це електромагніт, що має шість пар полюсів.
Статор
Статор оточує обертовий ротор генератора. До внутрішньої частини статора прикріплена серія з трьох мідних обмоток. Коли намагнічений ротор обертається, в обмотках статора індукується змінний струм.
Регулятор напруги
Регулятор напруги уважно “стежить” за подачею енергії від генератора до акумулятора. Якщо оберти двигуна занадто високі і напруга зростає, регулятор її знижує.
Випрямляч (діодний міст)
Генератор в автомобілі виробляє змінний струм, але акумулятору для заряду потрібен постійний. Роль випрямляча – перетворити змінний електричний заряд у постійний, сумісний з акумулятором автомобіля. Випрямлячі використовують серію діодів, щоб прийняти змінний струм і перенаправити його в одному напрямку. Обмежуючи потік енергії в одному напрямку, випрямляч перетворює заряд змінного струму в заряд постійного струму, який заряджає акумулятор.
Як працює генератор?
Генератор живить більшість електронних компонентів вашого автомобіля під час руху:
- Фари
- Магнітола
- Електропривод дзеркал
- Стартер
- Обігрівач заднього скла
- Обігрів сидінь
- Двірники
- Кондиціонер
- і багато іншого
Генератор забезпечує їх усіх енергією постійного струму. Також генератор відповідає за заряджання акумулятора вашого автомобіля під час руху.
Генератор працює, перетворюючи механічну енергію в електричну. Коли двигун працює, він приводить у рух ремінь, який лежить на шківі, прикріпленому до генератора. Шків обертає вал ротора генератора, який обертає набір магнітів всередині котушки. Ці магніти, що обертаються, генерують змінний струм у статорі, який потім прямує до випрямляча генератора. Випрямляч перетворює цю енергію змінного струму в енергію постійного струму.
Генератори (в ідеалі) повинні служити протягом усього терміну служби вашого автомобіля. Але загальне зношування, перегрів, вплив вологи, несправні деталі або зношені дроти можуть вивести ваш генератор з ладу до того, як ваш автомобіль відправиться на звалище.
Можливі несправності автомобільного генератора
Електричні несправності:
- поломка регулятора напруги:
- замикання або обрив діодного моста;
- обрив або замикання обмоток статора або ротора.
Механічні несправності:
- обрив приводного ременя;
- знос підшипників;
- пошкодження корпусу генератора;
- знос колекторних кілець;
- корозія статора;
- знос вугільних щіток;
Попереджувальні знаки несправного генератора
Типові ознаки несправного генератора часто приймаються за проблеми з акумулятором. Одна з таких проблем може бути ознакою поломки автомобільного генератора:
- Тьмяні або занадто яскраві фари;
- Не заряджається акумулятор;
- Повільно працює обладнання (наприклад, двірники) або зовсім не працює;
- Двигун не запускається або часто глухне;
- Запах палаючої гуми або проводів;
- Горить індикатор акумулятора на приладовій панелі
Всі ці ознаки можуть означати несправніть генератора. Тому не зволікайте і звертайтесь до сервісу.